Amerika Vizesinde Başarılı Sonuç Almak İçin Ne Yapmalı?

 In Travel

Malum gezi olayları ve akabinde hükümetin seküler ve sanat-tasarım insanlarının üzerindeki baskıları bu insanları başka arayışlara, başka ülkelerde yeni yaşamlar kurmaya yada bunu düşünmeye itiyor.     

Türkiye çok güzel bi ülke orda kalın demek isterdim. Konu özgürlükler ve birey olabilmek olunca bu önerimi kendime saklamayı daha uygun buluyorum. Aklımda kesinlikle politik bir yazı yazmak yok. Fakat muhakkak ki Türkiye’nin siyasi-sosyolojik iklimiyle de ilgili sık duyduğum “Amerika’ya gelip orda nasıl kalabilirim?”, “kısa sürede iş bulabilir miyim?” sorularına ortak bir yanıt vermek ve “American Dream” hayali kuranlara destek olmak amacı ile yazmaya karar verdim. Yazımın tüm meslek gruplarına yönelik, herkese yol göstericisi olmasını çok isterdim. Maalesef sadece sanatçılar, yönetmenler, şarkıcılar, mankenler, televizyoncular, yazılımcılar, reklamcılar, akademisyenler, sporcular, vb. gibi meslek gruplarını kapsıyor. Ana başlıklarıyla yazdım, bu mesleklerin içine dahil olabilecek bir çok alt meslekler var. Onları zaten siz biliyorsunuz.

Yazımda arasıra naçizane önerilerim olacak. Bunların bazıları direk yapın-edin şeklinde, bazıları iç görülere yönelik şeyler olarak yer alacak. Çoğunlukla kişisel deneyimler olduğundan bunlar “mutlak gerçekliktir” iddaası taşımıyor, sadece bilgi paylaşımı olarak düşünün. Ama kendi yolumda bir çoğu da işe yaradılar 😉 Bir avukatla anlaşıp sürece onunla beraber hazırlanmanızı tavsiye ederim. Avvo.com avukat bulmanıza yardımcı olacaktır.

Şunu ilk başta hemen eteğimden atayım. Eğer burayı bir cennet olarak hayal ediyorsanız bence siz Kaş, Fethiye, Tayland yada Yunan adalarına gidin! Hele konu New York olunca İstanbul ile bi çok özellikten bahsedebiliriz. Yazımızın konusu bu değil ama değil mi? Ben New York’u özellikle yaşamak için seçmedim. Benim hikayem tamamen kendi kendineliğin hakimiyetinde şekillendi. Sevgilimle Dünya turuna çıkmıştık ama dünyamız New York oldu. Halen bırakamadık! Türkiye’ye bile gelemedim. Bende öyle oluyor sevince bırakamıyorum! Ek not olarak New York Silicon Valley’den bile göç alıyor. Ayrıca Brooklyn burda! Evet ben Brooklyn’e aşık olup burda kalmaya karar verdim. Vize serüvenim de bu noktada başladı. Galiba bi ara Brooklyn’i de yazmalıyım.

Green Card(GC) almak en kesin çözüm. Çok paran yoksa, her sene çekiliş var burdan başvurabilirsin. Baska yerden asla başvurmayın.

TURİST VİZESİ İLE YAŞAYABİLİR MİYİM?

Bi çoğunuzun zaten bu konu hakkında bilgisi vardır. Tr konsolosluğundan vize alıyorsunuz ve kabul edildiğinde 10 yıllık vize veriyorlar. Eğer ülkeye giriş yapmak isterseniz kapıda %90 6 aylık oturum izni alacaksınız. Geldin ülkeyi çok sevdin ve kalmaya karar verdin. O andan sonra ne yapman gerekiyor? Seni burda uzun süre tutacak bir vize almanın bir yolunu bulmalısın. Ama nasıl? Basitçe listeleyeyim.

1- Evlenmen gerekiyor

2- İş bulman gerekiyor

3- Uzun süre kaçak yaşayıp bu süre içinde 1. ve 2. maddelerden bir tanesini hayata geçirmelisin.

Turist vizesi ile gelip burda çalışabilirsiniz ama resmi olarak çok kısıtlı çalışma imkanlarınız olacak. Garsonluk, freelance designer, party girl gibi şeyler.. Bu maddeyi bi öneri ile kapatmak istiyorum. Kaçak durumuna düşmek iyi bir fikir değil. Zahmetli bir yol. Saydığım şartları oluşturacak fırsat bulamayabilirsin. Elbette herşey iyi gidip bi yolunu bulabilirsin de. Senin irade koyman ile ilgili bir şey. Fakat ben olsam, kaçak duruma düşmez ve 10 yıllık Amerika vizemi patlatmazdım. Böyle olduğun taktirde gelecekte bu ülkeye girmen çok zor belki de imkansız hale gelecek. Turist vizenin 5. ayında halen kalıcı bir çözüm bulamadıysan ülkene geri dön ve vizen geçerliliğini yitirmesin. Ülkende stratejini gözden geçirir, yeni stratejiler, çözümler ve bağlantılar kurup 6-7 ay sonra tekrar gelirsin.

“Individuals with Extraordinary Ability or Achievement”

Yaptığın işte çok iyisin, manken, oyuncu yada ne bileyim web tasarımcısın ve üstün yetenek kategorisine mi giriyorsun? Ulusal yada uluslararası ödüllerin de var. Senin 2 yolun var. Bu yazıda asıl bu iki konuyu anlatmak ve bazı ipuçları vermek için yazıyorum. Az bilinen ama iyi bir strateji ile hareket edilince alınması nispeten kolay vize türleri olan O-1 visa ve EB-1 green card. Ödül deyince aklınıza Oscar, Cannes, Pulitzer gibi ödüller gelmesin. Ödül adı altında Türkiye’de yada yurtdışında aldığınız herşey; kristal elma, FWA, müzik ödülü, en iyi manken, yazılımcı ödülü, sinema ödülü, yetenek sizsiniz, v.b., aklınıza gelen tüm ödül türleri ve başarılar bu vizeleri almanızda kesinlikle yardımcı olacaktır.

– O-1 Visa

– EB-1 Green Card

Bu iki vize türü başvuru prosesi açısından birbirlerine çok benziyor. İkisi de üstün yeteneğinizi kanıtlama üzerine kurulu ve bazı kriterleri var. Kendi branşınızda çalıştığınız yetkin insanlardan en az 7 tane tavsiye mektubu, yayınlanmış işlerinizin yada makale, vb. linkleri yada fotokopileri(dergi, gazete, tv, website herneyse), portfolyo hazırlamak-bu konuda aşağında detay vereceğim- gibi kağıt işleriniz olacak. Evet dökümanları bir araya getirmek bi olay. Dosyanızı avukatınız hazırlayacak ama sizin de portfolyonuz üstünde uğraşmanız ve güzel bişeyler yapmanız iyi olur. Mesai harcanacak bir sunum gibi düşünün ama sizin hayalinizi etkileyeceğini aklınızdan hiç çıkarmayın. Bu yüzden herşeyi en iyi şekilde hazırlamak vize memurunun aklında bi çok soruya cevap vermiş olacak!

Ben O-1 vizesi kullanıyorum fakat bu vizeyi aldıktan sonra EB-1 Green Card duymuştum. O-1 vizesine göre alması daha zor ve seni daha fazla zorluyor olmasına rağmen EB-1 almayı denerdim. Artı olarak sponsor bulmana da gerek yok bireysel başvuru yapabiliyorsun. En iyisi bu iki vizeyi başlıklar altında özetleyeyim.

Başlanğıcta 3 sene veriyorlar ve 1’er sene şeklinde uzatabiliyorsun. Sponsorsuz alamıyorsun. Sponsor senin masraflarına değil yeteneğine bi nevi kefil oluyor. Beraber iş yapmasanız da olur ama sponsorundan başka kişiye resmi olarak çalışamıyorsun. Resmi derken bizdeki anlamıyla “sigortalı” çalışamıyorsun. Fakat şöyle oluyor, sana bir tane Social Security Mumber(SSN) veriyorlar. Bu numara senin burdaki tüm hareketlerini kayıt altına alıyor(bu numara olmadan burda legal olarak iyi para kazanman çokk zor) ve sen bu numarayı kullanarak başkasıyla kontratlı yada freelance olarak çalışabilirsin. Çalıştığın yer sana 1099 form verecek, vermezse istersin ve yıl sonunda vergisini ödemeyi ihmal etme. Eğer burda hayat kurmak çocuk büyütmek gibi hayallerin varsa vergi çok önemli. Nazikçesine gerek yok. Vergini ödeyeceksin baba!

O1

Banka hesabı açabilir miyim?

Kesinlikle evet. Kafana göre bir banka seçip kendine hesap açabilirsin.

Kolaylıkla şirket açıp işletebilir miyim?

Evet, çok kolay bir şekilde şirket açabilirsiniz. New York’ta açmak isterseniz kabaca hersey dahil $2000 civarı tutacaktır.

Başka ülkelere seyahat edebilir miyim?

Kesinlikle evet! Bu vizenin en güzel avantajlarından bir tanesi de seyahat özgürlüğü. Mesela yazın Türkiye’ye gelip 3-4 ay Kaş yada Fethiye’de kalabilirsin. Alaaa 😉

Evliyim ve eşim benim haklarımdan yararlanabilir mi?

Evet eşiniz de otomatik olarak oturum izni alıyor. Fakat maalesef çalışma izni ve SSN sahibi olamıyor. Ufak işlerde çalışabilir ama belirli bir para limiti var bunu aşan işlerde SSN göstermesi gerekiyor. Yukarıda verdiğim linkte bu konu ile ilgili detaylar mevcut.

Sağlık sigortası almak istersem ne yapmalıyım?

Vizen süresince sana sağlık sigortası yapan bir çok şirket var. ObamaCare en ucuzu diyorlar ama siz en iyisi iyice bi araştırın. Yani isterseniz sigortalı olabiliyorsunuz.

O-1 Visa için küçük tüyolar?

Bir kere bu vizeye sahipseniz kendinize bir yardımcı getirebilirsiniz. Mesela Sanat Yönetmenisin ve yazar partnerin var onu da Amerikaya getirebilirsin. Ona da O-2 vizesi veriyorlar. Detayları verdiğim linkte bulabilirsiniz.

Ehliyet, kimlik kartı falan gibi konulara girmiyorum. Ama süreç olarak çok kolay alabilirsiniz.

a2dfdd011c21b60ad3ad549ec79fa99e
Image: http://www.h1bwiki.com/eb1-green-cards-overview/

Bildiğin green card! Artist GC de diyorlar burada. Sponsora ihtiyacın yok, bireysel başvuru yapabilirsin. GC sahibi olunca herşey yapabiliyorsun. Kafana göre yani. Ama unutma vergini ödeyeceksin. Temel düstur böyle, vergini öde ve istediğin kadar para kazan. EB-1 almak icin O-1 ile aynı evrakları topluyorsun. Fakat GC verirlerken çok daha fazla seni araştırıyorlar ve min 7 ayda cevap veriyorlar. Bazı siteler 1 seneden daha fazla da sürebilir diyor. Eğer halihazırda US’de yaşıyorsan ve yeterli süreli vizen yoksa kendi ülkende sonucu beklemen gerekecek. Türkiye’den başvuracaksan zaten sorun yok. Bi süre beklersin ama Amerika’da beklemek isteyenler için de bi çözüm var elbette. $1350 verip “Premium Processing Service” satın alabilirsin. Bu servis süreci hızlandırıyor ve max 1 ay içinde sana cevap veriyorlar. Yea money talks!

ULUSAL YADA ULUSLARARASI ÖDÜLÜM OLMADAN O-1 YADA EB-1 ALABİLİR MİYİM?

Üstün yetenekli insanlara verdiklerinden bence hayır, ödülün olmadan bu vizeleri alamazsın. Bence kesin bilgi için avukatınıza danışmakta fayda var. Hangi ödül türlerinin faydalı olacağından yukarıda bahsetmiştim.

NASIL BİR PORTFOLYO HAZIRLAMALIYIM?

Daha ziyade kendi sektörümdeki insanlara konuştuğumu düşündüğümden şunu söyleyebilirim; yaptığınız işler görselliğe, kendini yada bir ürünün kendini ifade etmesine yardımcı olan meslekler-zanaatlar. O zaman kendinizi ve yaptığınız şeyi en iyi şekilde sunmanın bir yolunu bulun. Kendinizi en iyi şekilde ambalajlayın ve pazarlayın. Boktan markalar yada müşteriler için günlerce gece-gündüz fikir düşünüp çalışıyorsun kendin için en iyisini yapmayı hak etmiyor musun? Vize memuru sizin hedef kitleniz ve onu etkileyin. Almak istediğiniz vizeler üstün yetenekliler için ve sizin öyle olduğunuzu daha evraklarınızı eline aldığında hissettirin. İnanın gerisi onun için çok önemli olmayacak. Hatta mesai arkadaşını çağırıp “hey Bob, you have to see that” diyeceğine eminim. Bingo! Welcome to the dream!

Nasıl bir iş yaptığınızı bilmediğimden kendi yaptığım ve sadece vize başvurusu için kullandığım portfolyo dosyamı örnek olarak paylaşacağım.

Cover

Şu uyarıyı yapmadan da geçemeyeceğim. Bu evraklar ve portfolyonuz günün sonunda normal bir insana gidiyor. Sanat jurisi yada benzer bir şey değil. Kendinizi Dünya’nın tek ve en iyi fikrini bulacağım yada daha önce yapılmış mı acaba diye baskılamayın. Basit, derdini anlatan, herkesin anlayabileceği bir fikir bulun ve onu etkileyici bir şekilde uygulayın. Normalde O-1 vizesine de bi kaç ayda cevap veriyorlar ama ben 15 gün için vizeme kavuştum. Avukatım hazırladığım sunumun büyük rol oynadığını iddaa ediyor. Bilmiyorum! Sanırım öyle!

YATIRIMCI VİZESİ ALMAK İÇİN NE YAPMALIYIM?

Bu konuda çok fazla deneyimim yok. Derinlemesine bir araştırma yada deneyim yaşamadım. Avukatlar $30-40’e yatırımcı vizesi alabilir. Benimki bu konuda çok rahat konuşuyor. Şunu aklımızdan çıkarmayın! Yatırım ciddi bir iş ve “aa ucuzmuş..” deyip savsaklayamazsınız. Ofis, contact info falan hersey gerçek olmalı. E bunlar da bi masraf!

Sonuç olarak,

Kariyeriniz ve yaptığınız işler güzel ise Amerika size kapısını açar. Siz yeterki yukarıda verdiğim ipuçları üstünde düşünüp stratejinizi ve datalarınızı eksiksiz hazırlayın. Kendinizi ve yaptığınız işi en iyi şekilde ifade eden bir sunumun hazırlayın. Bulduğunuz sunum fikri ajitasyon içermesin ve yaptığınız şeyle iyi ilişkilendirilmiş olsun.

Umarım naçizane önerilerim size faydalı olur.

Bol şans dilerim!

Amerika’da bedava dil okulları

Recent Posts
Showing 24 comments
 • pickle
  Reply

  Guzel ve verimli bir yazi olmus…

 • Sedat Çakır
  Reply

  çok iyi bir yazı olmuş kafamdaki bir çok sorunun cevabını aldım. Bir kaç şeyi de netleştirmiş oldum. İnşallah bir gün başarabilirim.

 • hasandz
  Reply

  Teşekkürler. avvo.com güzel bir hizmete benziyor.

 • Mehmet C.
  Reply

  Degerli bilgileriniz icin cok tesekkurler. Biz sirket olarak gocmen avukatimiz Aycan Iskent’ten cok cok memnun kaldik.

 • Gözde
  Reply

  Yazarlarda bu vizeden yararlanabilir mi ? Yazarlık alanında bir çok ödül aldiysak, kitap cikarttiysak ve bir dergide düzenli olarak yaziyorsak bu vize için basvurabilirmiyiz?

 • green card
  Reply

  Green Card bildigim kadariyla kriterlere sahip. Vatandasla evlenerek, sponsor araciligiyla, belirli bir yatirimci olmak veya cekilisle diye biliyorum. 3-4 sene bu ulkede yasal olarak ogrenci vizesiyle kalmis birisi green card alabiliyor mu?

  • Hakan Ertan
   Reply

   Sizin de dediginiz gibi, eger kirterleri karsilarsaniz 3-4 seneden sonra green card alabilirsiniz.

 • Reply

  Turist vizesine guvenip de is bulurum demeyin. Turist vizesinin yasal calisma izni yoktur. Yasadisi calisirsiniz. Yani soyle soyleyeyim. Turkiye’deki Suriye gocmenlerinden bir farkiniz olmayacak. Hatta bircogumuz da kesin kufrediyoruzdur o duruma..

  Kimsenin gazina gelip de kurulu duzeninizi bozup, maceraya atilmayin. “abi burasi super, soyle para kazaniyon, boyle harciyon, en basit iste calisip $2.000 kazaniyon….vs.” diyenlerin gazina kesinlikle gelmeyin. $2.000 i hemen kafanizda 3 ile carpiyorsunuzdur. Vay be, adam 6.000TL kazaniyor. Evet o meblagi kazanabilir ama $ kazanip $ harciyor. Yani 2.000TL kazanip, 2.000TL harcamaktan bir farki yok.

  Ev kiralari eskisi gibi ucuz degil. en basitinden ev arkadasi olarak birisinin yanina ciksaniz, aylik en azindan $500-$600 gozden cikartacaksiniz. Cunku turist vizeniz var. Ehliyet alamiyorsunuz, araba alamiyorsunuz. Turk ehliyetiyle surersiniz ama sonucuna katlanmaniz gerekiyor. Eger polis sizi kaale almazsa mahkemede hakime derdinizi anlatirsiniz. Araba alirsiniz, ama tanis es dost adina. Artik onlar bu riske girer girmez bilinmez.

  Calisacagin isler; NY bolgesine gelirsen, NJ de benzincide pompada calisirsin. Gunde 12 saat min saat ucreti. Market kisminda calisabilmeniz icin ingilizcenizin olmasi lazim. Restaurant da garson olarak calisacaginizi hayal etmeyin. Diliniz olsa bile, tecrubesi olmayan birisini direkt garson yapmazlar. Hele 4-5 ay kalacaksaniz hic ugrasmazlar. Komilikten baslarsin zamanla yukselebilirsen. AVM lerde standlarda satis yaparsin. Eger ingilizcen yeterliyse, sonucta insanlar soru soracak cevaplaman lazim. Yani Turkiye’de yanindan gecmeyeceginiz isleri burada hayat sartlari yuzunden yaparsin.

  Evlenirim oturum alirim. Cok kolay degil. Birincisi hatunu bulman lazim. O da en zor kismi. Hadi buldun diyelim, belediyede git nikahi kiy. Tamam evlendin. Ama sana sak diye oturum vermiyorlar. Once 30-60 gun kadar bekleyeceksin. Sonra greencard basvurusu icin bekleyeceksin. Pesinden evrak hazirlamaya baslayacaksin. Tek basina hazirlarsan emin olun 1 ansiklopedi kalinliginda evrak olusuyor. Bilmiyorsaniz, avukata gideceksiniz. En az $3.000-$4.000 para isteyecekler. Pesinden doktora gidecekseniz. Oraya bir $300-$500 odeyeceksiniz. Bitmedi. O doktor ofisinden laboratuvar a kan numunesi gonderilmisse, onun faturasi ekstradan gelecek. oda $1.000 bir fatura gecirirler. Devaminda gocmenlik burosuna odeme yapacaksiniz. Degerli kagit ucreti ve baska bir ucret daha. Cok heveslenmeyin asil basvuru sureci yeni baslayacak. Tum bu evraklari gondereceksiniz. Eksiksiz gonderirseniz, ortalama 45 gun sonunda parmak izi icin cagrilirsiniz. Parkmak izinden ortalama 45 gun sonrasinda gecici calisma izni gelir. Izin geldikten 45 gun sonrasina gorusme randevusu gelir. Gorusmeye gidersiniz ve bir suru soru sorulur. Oyle vize gorusmesindeki gibi de degil. Hadi gorusme olumlu gitti, kartiniz 2 haftaya gelir. Iste asil macera ondan sonra baslar. (45 gun dedim ama son 1-2 senedir duydugum kadariyla gorusme randevusu icin 8-9 aya yakin bekleniyormus.)

  Gelelim maceraya, siz ayni iste calisirsiniz ve daha cok kazanabileceginiz bir ise ziplamaya calisirsiniz. Calisma izniniz olsa bile o kadar kolay degil. Turkiye deki diplomaniza zaten hic guvenmeyin. Bir ise yaramiyor. sizin ayda kazandiginiz $2.000 vardi. Simdi masrafa kiranin yani sira, zorunlu saglik sigortasi da girecek. Aylik kisi basi en ucuzu sanirim $200 dan basliyor. Yaptirmazsaniz yil sonunda vergi beyaninda cezasini odetirler. Sonucta gcard 2 senelik ve 2sene sonunda yenilemek istediginde verdigin vergileri gostermen gerekecek. Bu sure icinde meslek sahibi olmak icin birde okula gidersiniz. vs.vs.vs.

  Yaz yaz bitmez kisacasi. Bunlar ozetleyebildiklerim. Kotu bir ulke mi? kotu diyemem ama cok iyi de degil. “Calis – Cok calis – Ode”

 • Lilian
  Reply

  I bow down humbly in the presence of such grteenass.

 • ece
  Reply

  Avvo com u anlayamadım daha çok amerikada yaşayanlar için sanırım ve çokça green card için bilgi var .O1 vizesi için avukat tavsiye edebilirmisiniz? nerden başlamalıyız? teşekkürler

  • Hakan Ertan
   Reply

   Galiba haklisin, Avvo sadece the US ve Canada’ya calisiyor olabilir. O-1 icin Mine Gür hanim ile calisiyorum ve gayet memnunum diyebilirim.

 • Burç Kaan SARAÇ
  Reply

  merhaba ben produksiyon sirketinde calisiyorum. cast oyuncu secmesiyle ilgili calisiyorum yaklasik 3 yildir freelance olarak. bu freelance calisan oldugumu kanitlamak icin ne yapmam gerek ?

  • Hakan Ertan
   Reply

   Eger casting yaptigin projelerin kunyesinde ismin yoksa o isi yaptigini ispatlaman biraz zor. Tek care olarak is yaptigin oyuncular yada figuranlardan “kendisi iyi bir cast directorudur…” diyen mektuplar alabilirsin.

 • Tufan
  Reply

  Merhaba ben 20 yıllık bir aranjör, ses mühendisi ve müzik prodüktörüyüm. Belirli bir ödülüm yok ztn türkiyede bu dalda bir ödül yok tv ve gazete röportajlarım var birde malum 20 yıldır hit şarkım dolu ve çalışmadığım sanatçı kalmadı, O1 den ne kdr faydalanabilirim? Tavsiye ettiğiniz avukatlada görüşeceğim

  • Hakan Ertan
   Reply

   Muzisyenler O-1 vizesinden faydalanabiliyorlar. Sizin de kariyeriniz oldukca iyi! Eger cok bilinen ulusal yada uluslararasi tv, gazete, dergi gibi yayin organlarinda hakkinizda, haber, roportaj gibi seyler varsa; ki sizin sitenizden gorugum kadariyla ulusal kanllarda roportajlariniz var, boyle durumlarda odul bazen onemini kaybediyor. Temel mantik, 8 gereklilikten 5’ini karsilamak. Avukatlar genelde kimin uygun olacagini onceden gorebiliyorlar. Ben sizin yerinizde olsaydim en azindan sansimi denerdim. Bol sanslar.

 • 1yz
  Reply

  Merhaba gerçekten önemli bilgiler teşekkürler ben birşey sormak istiyorum sanatçı vizesi için ben freelance çalışıyorum webtasarim yapiyorum yaklaşık 50 -60 adet çalıştığım firma var bu şekilde firmalarımdan kaşe imza vs. Alip sunum dosyama eklesem sizce me kadar yararlı olur

  • Hakan Ertan
   Reply

   iclerinden en iyi 8-10 tanesini secip tavsiye mektubu almaniz yeterli oluyor genelde. Ben hic 50 tane tavsiye mektubu vereni duymadim ama yine de avukatiniza sorarsiniz.

 • Ahmet Burak
  Reply

  merhaba hocam ben yazılım uzmanıyım da bu eb1 de microsoft sertifikası işe yarar mı birde gelmek için ücretsiz dil okuluna kayıt yaptırıp onu referans olarak gösterirsem vize almamda bir artısı olurmu

  • Hakan Ertan
   Reply

   Microsoft sertifikasinin pek ise yarayacagini zannetmiyorum. Mesleginde onemli basarilar elde etmis yada oduller almis olman gerekiyok. Tavsiye ettigim dil okullari vize almanda bir artisi olmuyor malesef.

 • Yalçın
  Reply

  Merhaba Hakan Bey, İTÜ Tekstil Mühendisliği mezunuyum. yaklaşık 11 yıldır tekstil sektöründe çalışmaktayım ve mesleğimle ilgili deneyimim uzun sürelere dayanıyor. USA’deki bir firmadan iş teklifi aldım. ancak mevcut vizelere baktığımda hepsi H1B’ye yani lottary’ye bağlanıyor. başka bir yolu var mıdır çalışma izni almanın? nasıl hareket edebilirim? konusunda uzman bir avukat bulmam gerekiyor, ne önerirsiniz? Yalçın

  • Hakan Ertan
   Reply

   H. Mine Gür hanimi tavsiye ederim. Isterseniz durumunuzu Mine hanima bir sorun. Bu konuda o size daha saglikli bilgi verir. Malesef eger kota dolarsa H-1 vizesini kura ile veriyorlar.

 • Tolga
  Reply

  Çok bilgilendirici bir yazı, öncelikle teşekkürler deneyimlerinizi paylaştığınız için.
  Reklam yazarları da O1 vizesi alabiliyorlar değil mi?

  • Hakan Ertan
   Reply

   Yeterli kariyere ve odullere sahipse kesinlikle alabiliyor. Ayni ajanslardan gecmisiz. Aklina takilan seyler olursa cekinmeden email atabilirsin.

Leave a Comment

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

0

Start typing and press Enter to search